Nejasné záznamy

Nejvíce pro mne nepochopitelných zápisů se nalézá v gruntovní knize osad vožických z roku 1690. Hlavním důvodem je že nemam k disposici starší pozemkovou knihu, která buďto vzala za svý  nebo se nachází zaštrachaná (třebas jen v listové podobě) někde v kartonech nezpracovaného mladovožického fondu v Jindřichovym Hradci. Osoby jenž se zde uvádí se některé nerodili už v 16. století, což není moc jednoduché si udělat pak o celé věci obrázek. Tak jako se mi podařilo dohledat a rozuzlit všechny lidi jež figurují v prvních zápisech na Kubálovském gruntu v Bělči, tak u Rašků z Janova to je o dost horší. Respektive zápisy samotného gruntu jsou až dost přehledné, ale pak by tu nesměly být ještě další dva zápisy:

-Melův grunt v Dolních Koutech, kde je vyplácen ještě roku 1705 Adam Rašek. Na foliu 81 je pro mne dost zvláštní zápis: "Položil sirotku po Adamu Čechotovi Martinovi Raškovi a na předešlém foliu je: ..1709 -peníze náležeti budou (mezi jinýma) i sirotkům po +Adamovi Dobšovi (je přeškrtlé) neb Čechotovi neb Raškovi !? Jediného Adama co znám byl tou dobou již dávno mrtvý Adam otec Martina, Matěje a Jiříka, jenž se uvádí v berní rule roku 1654 a v roce 1690 se uvádí už jako neboštík. Podle všeho ale jde o pozdější opis z Melova gruntu jenž se pro mě nepochopitelně zapisuje narozdíl od jiných až roku 1705!  Dobešovi žili v Janově a to minimálně od třicátých let 17. století, kde by se mohlo jednat o Martina Dobše...a s touto osobou zapadá fůra věcí do sebe. I jeho otec se jmenoval Adam (ikdyž ve svatebnim zápise stojí Václav,,,při narození Adam...tak si nejsem jist zda-li jde i jednoho člověka či nikoliv! Mimochodem i zápisy z Pojbuk jenž popisuju v dalším odstavci. ...ještě na fol.: 84 se píše "1705 Matěj Kotek vyplácí Adama Raška". Jestli jde o Kotka z Pojbuk či z Janova, zatim netušim. Jisté je, že roku 1672  si Adam Dobeš z Janova vzal Annu dceru Jana Kotka z Pojbuk, za družbu jim jde Matěj Hromada (jenž s velkou pravděpodobností taktéž pochází z Pojbuk, viz-2 Ml. V. 213) se píše roku 1705 na jedné polovině Melova Gruntu v Dolejších Koutech! Je to stavení stojící jako jediné na straně od potoka směrem k Radvánovu. Do této věci zapadají i zápisy z raškovského gruntu z Janova odkud se platí "Dvoum dcerám po Alžbětě Kotkově, totiž: Kateřině Novotného (roku 1657 si vzala Lukáše Bartůňka taktéž z Koutů a pak jako Bartůňková pojala za muže Pavla Novotnýho z Dolních Koutů), a Anně Adama Dobše obouch w Koutech". Nahrává všemu i ta divná pauza - tedy absence zápisů jenž by se týkala Martina Raška z Janova mezi lety 1679-1685. Ten po rozpuku morové rány zastupuje roku 1681 svého bratra Jiříka v pozici šafáře na šebířovském dvoře. Ovšem je tu jeden problem...matriční zápisy jak Martina Dobše, tak Martina Raška. Oba maj ženy jménem Anna a zároveň je vidět že jde o čtyři různé lidi...a aby toho nebylo málo, tak se ještě z Raškova gruntu platí sirotkům po Zuzaně (cca*1597) Ondřeje Šimka z Bělče (1640 kupuje chalupu Stuchalovskou v Bělči od Jiříka Rosola) totiž: Václavovi v Popovicích, Dorotě Semrádově v Bělči a vdově (Anně) s dvoumi sirotky po neboštíku Matějovi bratru pozůstalym...tento slovní obrat mne kolikrát dostával jinam než sám značí. Dnes již vim, že Matěj Šimek si vzal roku 1674 Annu dceru +Martina Dolejšího z Pojbuk...onehdá už jí krom příbuzenstva zůstal "jen" její nevlastní otec - Jiřík Rašek tou dobou šafář šelmberský! A taktéž už mi je jasný že Adam původně Čechota prapůvodně z Čechotova mlejna z Dolních Koutů zřejmě pojal jednu z dcer Mikuláše Raška a tak se dostal na Raškovský grunt do Janova kde také převzal po nich příjmení.

-Pojbuky: tohle je další záhada...Grunt- "Jiřík Podruh nyní Jan Kotek". vyplácí se tam Rašek janovský (tedy Martin) a Rašek šebířovský (tedy Jiřík Martinův bratr) ...podle toho co vim, což není mnoho, je jen jeden zápis, který mne osvětluje fakt kterak se vůbec Raškové dostali k Pojbukám - roku 1664 si vzal mládenec Jiří Rašek (syn Adamův) postarší vdovu Kateřinu po Martinovi Dolejšim z Pojbuk. Oni měli svůj grunt, se kterým zřejmě neměl Jiřík snad krom práce nic společného. A tak se uchýlil s touto vdovou na chalupu, ze které nyní čerpám právě tyto zápisy. Jiřík s Kateřinou podle všeho už neměli žádných dětí a nedlouho po svatbě se odstěhovali na šelmberský dvůr kde šafařili. Kateřina mu tam umírá, leč si roku 1674 Jiřík tam bere Annu dceru Jana Krále z Janova. S tou se přestěhoval již jako zkušený šafář hned druhý rok po svatbě do šebířovkého dvora, který byl čerstvě panem Kryštofem Karlem Přehořovským z Kvasejovic - pánem na Vožici přikoupen s celym panstvim ke statku vožickému a tak začla raškovská linie šebířovská. To je co vim, ale na neni mi jasné jak tam figuruje můj pokrevní předek a to Rašek janovský tedy Martin. Na foliu 263 je jasně specifikováno že jde vskutku o mé předky ...po neboštíkovi Raškovi janovském Janovi Kubálovi v Bělči...píše se rok 1743 a tou dobou již přešlo natrvalo jméno po střeše, tedy Kubále, na Martinova syna Jana, jenž roku 1727 pojal za ženu Alžbětu Kateřinu vdovu po poslednim zástupci z Rodu Kubálů v Bělči - Václavovi. Co je tady pro mne dost nejasný je zápis hned na první straně zápisů jenž se vážou k tomuto gruntu: "1690 sirotkům po Václavovi Krejčim (a připsáno) dáliž? Rassek (něco) Janovi" Jestli se má jednat o Raška z Janova, či Jana Kotka to netušim. Rozhodně když jsem hledal nějakého Václava Krejčího, tak krom jednoho z Velký Černý (1 Pacov, foto:274) by mi to spíš sedělo na Václava Krejčího z Řemíčova kde podporou domněnky by mohl být matriční zápis (1 Pacov, foto 282-rok 1677) "Jan Krejčí syn Jiříka Krejčího z Bukový (počítám z tý u Řemíčova) si bere Annu dceru  Matouše Šopejstala ze vsi Pojbuk" . Další Krejčí, který mně vyvstanul na mysli byl Adam Krejčí-řezník z Bělče jenž si roku 1658 vzal Dorotu dceru po Mikulášovi Raškovi, který by měl být podle všeho tchánem Adama Raška z Janova jenže mi tam nějak roky neseděj ale ani lokace: první svatba dohledatelná 1658, další 1665. Aby dědili synové po matce Raškovský grunt v Janově musel by mít ještě jednu ženu z Raškovskýho rodu kde by se sňali před rokem 1640, jenže jelikož se Adam Rašek uvádí roku 1664 jako neboštík, tak to nemůže být tatáž osoba. Pak (2 NOZ Ml. Vožice,foto 19 - rok 1658) Vít syn Jiříka Krejčů z Bukový (u Řemíčova)...Další věc je že jakýsi Kotek žil i v Janově 1664 Dorota dcera po neboštíkovi Janovi Kotkovi z Janova !) Ale nakonec se bude jednat o Václava Krejčího z Bradáčova a tomu budu muset věnovat jinou stať.

Oba tyto zápisy nemohu brát na lehkou váhu. Ač se to všechno zdá zvláštní, tak podle těchto záznmů to vypadá že nejsem ani Kubále, ani Rašek, snad Čechota. Chce to rozpitvat vše dopodrobna a sned se pak vysvětlí celá tato situace...